‍‍

📌ارتباط با فرد معتاد:

راهکارهایی برای ارتباط برقرار کردن با فرد معتاد وجود دارد که می توانند جهت کمک به او مورد استفاده قرار گیرند:

۱- با او مهربان باشید: از طریق رفتارهایتان نشان دهید که به او اهمیت می دهی.. این عاملی قوی است برای داشتن روابطی موثر و موفق با فرد معتاد است. با پذیرش او می توانید به بهبود و بازگشتش به زندگی عادی کمک کنید.

راهکارهایی برای ارتباط برقرار کردن با فرد معتاد وجود دارد که می توانند جهت کمک به او مورد استفاده قرار گیرند:

۲- به او فرصت صحبت کردن بدهید: زمانی که بدون مداخله و انتقاد به حرفهایش گوش دهید احتمالش بیشتر است که وضعیت خود را برایتان بازگو کند.

۳- همیشه صریح برخورد کنید: علاوه بر صحبت کردن در رفتارتان نیز نشان دهید که از او چه انتظاری دارید. همیشه یک خواسته مشخص از فرد داشته باشید تا باعث سوء تفاهم نشود و شخص معتاد بداند که شما چه چیز از او انتظار دارید و چه کاری باید انجام دهد.

۴- سعی کنید قابل پیش بینی باشید: فرد معتاد ممکن است بسیار غیر قابل پیش بینی باشد, چه در صحبت‌ها و چه در رفتارهایش. اما اگر بتوانید برای آنها الگوی مناسبی باشید می توانید این جریان را به صورت درست سازماندهی کنید.

۵- عشق و محبت بی قید و شرط نشان دهید: به او نشان دهید که هنوز هم بدون توجه به اعتیادش برایش اهمیت قائلید و دوستش دارید. اگر اینطور نیست و برای شما مقدور نیست، حداقل به آنها نشان دهید که صلاحش را می خواهید.

۶- از روند تغییرات استقبال کنید: با همراهی کردن او در جلسات مشاوره زوج و یا خانواده او را تشویق کنید. زمانی که فرد مبتلا به اعتیاد سودمند بودن این جلسات را مشاهده می کند انگیزه اش چندین برابر میشود و سعی میکند به خودش و رفتارش نگاهی بیاندازد و آماده تغییر شود.

۷- با او کنار بیایید: اگرچه در مورد رفتارهای غیرقابل قبول فرد معتاد باید بسیار سختگیرانه برخورد کنید اما میتوانید مقداری در مقابل او نرمش نشان دهید.به او پیشنهاد کمک دهید البته کمکی که آنها نیاز دارند نه چیزی که شما میخواهید.

۸- راجع به مراکز و محل های کمک به افراد دارای اعتیاد اطلاعات جمع آوری کنید: به او پیشنهاد دهید که اطلاعاتی درباره این مراکز و مشاوران برایش پیدا میکنید.

۹- به نحوی برخورد کنید که حدود خود را بداند: اگر او علاقه ای به تغییر دادن شرایط زندگی خود ندارد و شما دیگر نمی توانید با این شرایط با او زندگی کنید با آرامش این موضوع را با او درمیان بگذارد. یک جلسه مشاوره میتواند مکان مناسبی برای مطرح کردن این موضوع باشد. تا زمانی که او نداند که این روند شما را آزار میدهد هیچ دلیلی برای تغییر نخواهد داشت.

#کلینیک_مشاوره_گفتگو @psyc_mahmoudi

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *